Používanie

Granofyt je možné pokladať na rôzne povrchy - na hlinu, gumu alebo na betónové podlahy (dobre tepelne izoluje) avšak povrch by samozrejme nemal byť mokrý alebo podmáčaný.Postup nastlania Granofytu

1) Najprv dôkladne vyčistite box od starej podstielky.


2) Na 1m2 budete potrebovať cca 12 kg podstielky. Pre box 12 m2 vám postačí 10 vriec á 14 kg (pokiaľ preferujete vysoké nastielanie, budete potrebovať 12-13 vriec).


3) Granule rovnomerne rozhrňte po celom boxe a pokropte dostatočným množstvom vody (10 - 20 litrov) alebo vysypte vrecia na kôpky, tie pokropte dostatočným množstvom vody a potom až podstielku rozhrňte po celom boxe tak, aby vytvorila rovnomernú vrstvu 6-7 cm. Pokropením sa granule z väčšej časti rozpadnú a podstielka naberie na objeme (za 1 až 2 dny sa potom granule rozpadnou úplne). Vytvoria sa tak mäkké záveje, do ktorých si koník rád a bezpečne ľahne.

4) Doplnenie podstielky do boxu závisí na čistotnosti koňa. Prvé doplnenie vykonávame až po 7 - 14 dňoch s cca 20 kg (1-2 vrecia, podľa potreby samozrejme aj viacej). Následne sa dopĺňa podstielka priemerne iba jedenkrát za týždeň asi 20 kg (1-2 vrecia, podľa potreby prípadne aj viacej). Doplnenú podstielku už nie je potrebné pokropiť vodou (samozrejme nie je to vylúčené), kone ich do druhého dňa pôsobením kopýt rozdrvia a granule sa tak rozpadnú a splynú so zvyškom podstielky.


5) Odporúčame staršiu podstielku presunúť pri čistení boxu na miesto, odkiaľ bola odstránená znečistená podstielka. Novú podstielku potom dopĺňame do rohov alebo miest, kam kone najmenej vykonávajú svoju potrebu. Týmto spôsobom sa podstielka priebežne obnovuje.


6) Denné čistenie stajne vyžaduje odstránenie tuhých výkalov a vyslovene mokrých miest. Mokré miesta sú veľmi ľahko rozpoznateľné výrazným stmavnutím podstielky. Najvhodnejšie je miestovať 2x denne a to plastovými miestovacími vidlami, ktorými suchá a čistá podstielka dobre prepadáva naspäť do boxu.


7) Podľa potreby doporučujeme raz za čas podstielku celú vidlami preosiať (prevzdušniť) a tým ju zbaviť skrytých nečistôt tak, aby vydržala dostatočne dlho.


8) Podstielku doporučujeme kompletne odstrániť po 5-6 mesiacoch (záleží na frekvencii miestovania a na čistotnosti koní) a tiež box vydezinfikovať, napr. vápnom.


Tipy na miestovanie a používanie

  • Na miestovanie určite nepoužívajte lopatu ani iné náradie, než miestovacie vidly
  • Nemiešajte Granofyt s inými druhmi podstielky - stratil by svoj efekt
  • Ak máte v stajni vlhko alebo dávate Granofyt do prístrešku apod., nie je potrebné kropiť ho vodou
  • Pri vyberaní mokrých miest "nešetrite" a nesnažte sa nechať v boxe podstielku, ktorá je vlhká, no stále prepadne - v konečnom dôsledku od nej navlhne i pôvodne suchá podstielka a miniete jej viac
  • Starú podstielku presuňte na miesta, kde kôň často špiní a novú dajte na najčistejšie miesta v boxe
  • Pri dezinfekcii skúste použiť iné dezinfekčné prostriedky ako vápno - môže prášiť
  • Granofyt nie je príliš vhodný pod kone, ktoré sú 24/7 v boxe alebo sú priveľmi nečistotní