Aký význam majú rôzne zložky v müsli?


V ČECHÁCH A NA SLOVENSKU NETRADIČNÉ SUROVINY, AVŠAK VO SVETE VEĽMI OBĽÚBENÉ

Pravdepodobne Vám vŕta hlavou, aký význam asi majú niektoré zložky našich krmív, ako napríklad hroznové semienka,
svätojánsky chlieb, toastované sójové bôby alebo lapilest. V nasledujúcom článku Vám prinášame odpoveď na túto otázku.


Hroznové semienka - veľmi silný prírodný antioxidant

Hroznové semienka alebo Win'Ox® GSE používame do všetkých zmesí NovaEqui pre ich veľmi silné antioxidačné účinky. Majú vysoký obsah prokyanidinov a tie sú silnými antioxidantmi, ktoré ničia voľné radikály a bránia oxidácii lipidov. Antioxidačné účinky sú vyššie než u vitamínu C a vitamínu E. Vitamín E pôsobí iba na bunkovú membránu, hroznové semienka majú širšie spektrum antioxidačnej účinnosti. Mimo iné obsahujú katechiny a polyfenoly.

Použitím hroznových semienok zlepšujeme metabolismus a znižujeme oxidačný stres (pro-oxidanty), ktorý môže mať za následok zníženie imunity, poruchy plodnosti, zníženie rastu, zhoršenie črevnej absorpcie, poruchy pečene a celkové zníženie výkonu zvieraťa.


Lusky z rohovníku alebo svätojánsky chlieb

Z 89 % sú zložené zo sacharidov, z toho jednu polovicu tvorí vláknina, druhú cukry (nie však škroby). Ďalej sú perfektným zdrojom riboflavínu, tanínu, vápniku, medi a mangánu. Kombinácia cukrov obsiahnutých v luskoch z rohovníka vytvára blahodarný efekt na črevnú mikroflóru tým, že redukuje črevné pH. Sú účinné pre tvorbu nerozpustných komplexov, ktoré chránia črevnú sliznicu. Tanín rohovníka, na rozdiel od tanínov z iných zdrojov, je viazaný (a tým ich aj ničí) na toxíny a znemožňuje rast baktérií - obidva tieto faktory sú veľmi užitočné pri problémoch s hnačkami. Obsiahnuté polyfenolické látky majú silné inhibičné účinky na tráviace enzýmy. Ďalej je vhodnou alternatívou pre kone s intoleranciou cukrov (má nízky glykemický index) a škrobov. Svätojánsky chlieb sa používa aj pre kone trpiace podváhou, ako atraktant na schutnenie kŕmnej dávky a zlepšuje srsť, kožu a kopytá. Obsahuje 12 x väčšie množstvo vápniku než kukurica, 2,4 x viac draslíku a 4,5 x viac riboflavínu než kukurica. 


Jablčné výlisky

Quercetín, ktorý patrí do skupiny látok zvaných flavonoidy, majú omnoho vyššie antioxidačné aktivity než iné flavonoidy a vitamín C. U koní sa sledujú účinky v oblasti posilnenia imunity, hojenia rán a pri infekciách a alergiách.


Slnečnicové semienka

Sú momentálnym boomom vo výžive koní pre ich vysoký zdroj pohotovej energie, ktorá nespôsobuje vzrušivosť koní, čo je veľmi vhodné pre športové kone. Okrem energie z nenasýtených tukov je slnečnica bohatá na bielkovinu, ale taktiež vlákninu, minerály Zn, Fe, Cu, K a vitamíny E (300mg v 1 kg, teda 24x viac než v kukurici a 31x viac než v pšeničných otrubách) a B6. Ich pridávaním sa zvýši nielen kvalita kože, ale aj lesk srsti.


Toastované sójové bôby

Toastovanie následujúce po vločkovaní a tepelnej úprave varením, zaisťuje vyšší výživný obsah, vyšší než u klasicky upravených sójových bôbov. Obsahuje viac energie, ktorá je dosiahnutá vďaka zvýšeniu prístupnosti oleja a zvýšenia tuku na 20%. Úprava znižuje antinutričné látky. Obsah PDI (Protein dispersibility index) je asi 20%, obsah antitrypsinových látok pod 5500 UTI/g a aktivita ureázy je pod 0,1 mg N/g (ureáza - enzým - proteín, ktorý za pomoci vody štiepi močovinu na oxid uhličitý CO2 a amoniak NH3).


Zmes vlákniny GRANULEST
Cukrovarské rezky sušené, výlisky drene hrozna sušené, slnečnicové šupky,
jadrá z hrozna extrahované, výlisky z drene jabĺk sušené

Zmes je zložená z nestráviteľnej (lignín) a stráviteľnej vlákniny (hemicelulóza a pektín). Nestráviteľná vláknina má veľký vplyv na bezpečnosť zažívania, obmedzuje zažívacie problémy (hnačky). Stráviteľná vláknina spôsobuje vysokú fibrolytickú aktivitu v slepom čreve, obmedzuje črevnú zápchu. Je výborným antioxidantom. Hroznové semienka majú vysoký obsah proanthocyanidínov. Tie sú silnými antioxidantmi, ktoré ničia voľné radikály a bránia oxidácii lipidov. Antioxidačné účinky sú 20x vyššie než má vitamín C a 50x než vitamín E. Mimo iné obsahujú katechíny a polyfenoly.


Sušené pivovarské kvasnice

Patria medzi tradičné suroviny vo výžive koní. Momentálne ide o všetku produkciu kŕmnych kvasníc v ČR a SR, iná forma kvasníc nie je na trhu. Pivovarské kvasnice sú čiastočne odhorčené. Jedná sa o veľmi hodnotný zdroj proteínu s vysokou stráviteľnosťou okolo 92%. Dôležitý je aj vysoký obsah aminokyselín (lysín, methionín a treonín), ďalej sú významné vitamíny skupiny B, hlavne thiamín (vitamín B1), riboflavín (vitamín B2), pyridoxín (vitamín B6) a kyselina pantothenová (vitamín B3). Obsahujú taktiež oligosacharidy mannannov, ktoré majú schopnosť sa fixovať na väzobných miestach na stene tráviacej trubice. Následne tieto miesta nemôžu využívať k fixácii patogénne mikroorganizmy, predovšetkým E-coli a salmonely. Oligosacharidy mannánov ale sú schopné sa naviazať na väzobných miestach na patogénnu bunku, obaliť ju a tá následne prejde tráviacim traktom bez možnosti napadnúť sliznicu. Okrem schutňujúceho efektu, majú vplyv na vývoj kopýt, kože a kvalitu srsti.