Čo je to PSYLLIUM?


V zložení našich krmív ste sa určite stretli so zložkou psyllium. Že ste o ňom ešte nepočuli a chcete vedieť, čím vlastne by mal byť Váš štvornohý partner kŕmený? Tak tu Vám prinášame článok o jednej z najzdravších vláknin, aké existujú.


Všeobecne o psylliu a skorocele indickom

Psyllium je osemenie skorocelu indického, nazývaného aj skorocel vajcovitý, ktorý je ako jeden z mála druhov skorocelu považovaný za liečivú rastlinu, vďaka semenám s týmto účinkom. Je to jednoročná rastlina rastúca prevažne v suchej ílovitej a piesčitej pôde s dostatkom živín a dusíku. Pochádza z juhoafrických oblastí v okolí Stredozemného mora, severnej Afriky, Arabského polostrova, Iránu, Pakistanu a Indie, bol dovezený do juhovýchodnej Číny aj Ameriky.

Skorocel indický dorastá do výšky 15 cm, má veľmi krátku tvrdú stonku s internódiami (článkami medzi listami) dlhými len niekoľko milimetrov. Listy vyrastajú v špirále a vytvárajú tak dojem listovej ružice, sú jemné, chlpaté, čiarkovité až kopijovité s ostro zahrotenými vrcholmi, rovným alebo nepravidelne zúbkovitým okrajom, dĺžkou 3-10 cm a šírkou 2-6 mm. Plody sú 4-5 mm dlhé kapsulky, obsahujúce po 2 semená. Semená sú žltohnedé, elipsovité až vajcovité s ryhou v strede. Ich dĺžka je 2,5-3 mm. Vzhľad skorocelu aj množstvo semien je ovplyvnené zrážkami.

Rastliny sa rozmožujú výhradne semenami, pre ktoré sú pestované. Po zasadení zhruba o týždeň vyklíčia, o 60 dní začínajú kvitnúť a zhruba za 120 dní sú plody zrelé. Po zožatí sa rastliny spratú do mechov a vymlátia, načo sa následne ďalej upravujú. Pre zvýšenie úrody sa rastliny často prihnojujú dusíkom a fosforom. Z jedného hektára je pritom možné získať až tonu semien.


Význam a liečivé účinky psyllia

Táto drobná rastlinka sa pestuje už 2000 rokov pre jej liečebné účinky, pôsobiace najmä na tráviacu sústavu. Používa sa najmä v tradičnej ayurvédskej medicíne, ktorá má pôvod v Indii. Skorocel obsahuje omnoho väčšie množstvo vlákniny ako iné obilniny, napr. ovos či jačmeň. Dokonca je považovaný za najbohatší prírodný zdroj vlákniny vôbec.

Vláknina psyllia, obsahujúca hemicelulózu, ktorá po konzumácii vďaka nadbytočnej vode nabobtná do formy slizu či želé, pomáha funkcii čriev a urýchľuje posun potravy v nich - stimuluje prirodzenú peristaltiku, funkciu čriev. Súčasne tým, že vstrebáva nadbytočnú vodu, pomáha prevencii hnačky, pričom do seba vláknina vo forme slizu vstrebáva aj škodlivé látky a zmenšuje tak ich kontakt so sliznicami. Ďalej podporuje správny metabolizmus tukov, je vhodná aj pri nadváhe, zabraňuje vzniku hemoroidov, rakoviny hrubého čreva a vychlípenín hrubého čreva. Okrem toho má prebiotickú funkciu, čím pomáha črevám vytvoriť si vlastné obranné a zdraviu prospešné látky a podporuje ich rast a rozmnožovanie. Na hrubom čreve tiež vytvára ochrannú vrstvu, čím zlepšuje aj celkovú imunitu. Navyše pomáha znižovať množstvo cholesterolu a cukru v krvi a umožňuje vstrebávanie vydutín orgánov. Taktiež sa používa pri dehydratácii.